David Bodino

« Moja výzva je jednoduchá: vymyslieť a vytvoriť predmety bez časovej hranice, predmetý, ktoré nezostarnú »

Architektúra a design má tradíciu vo Vašej našej rodine a alebo to bola náhoda?

Ktovie možno v mojom predchádzajúcom živote. Iste som musel byť bojovník, umelec alebo čarodejník. Myslím si, že jednou z týchto troch postáv musí prejsť designér.

Ste z Talianska z oblasti Piemontu - región je známy neustálym technickým pokrokom, zanechalo to stopu aj vo Vás, vo Vašej práci?

Piemonte je oblasť s veľkou tradíciou k designu pre automobilový priemysel a veľké designové štúdiá ako Giacosa, Bertone, Pininfarina, Zagato, Giugiardo.

Mali ste zaujímavú diplomovú prácu.

.....moja vysokoškolská kariéra je vskutku dlhá. Po mojej diplomovej práci z architektúry som obdržal titul Ph.D. - pre projektovanie architektúry a designu, potom som niekoľko rokov na fakulte vyučoval ako profesor pre architektúru a priemyselný design na polytechnickej škole v Turíne. Vždy som vyučoval projektovanie a s takým prístupom, aby boli zachované základy koreňov praxe a výuky Carla Mollino - zakladateľa tejto školy. 


« Iste som musel býť bojovník,
umelec, alebo čarodejník »


Čo ste sa snažil študentom predať?
Verím, že hra designu je v tom, že ju možno jednoduchoe naučiť a potom je potrebné uloviť myšlienku a keď je objevená je potrebné ju s istou starostlivosťou a oddanosťou prenasledovať a snažiť sa ju pretvoriť v niečo konkrétne.

Čo Vaše realizácie v oblasti designu a architektúry?

V oblasti priemyselného designu som navrhol rôzné predmety pre známe značky talianskeho designu a  v niektorých z nich som v pozícii umeleckého riaditeľa. V oblasti interiérového designu, architektúry som navrhoval reštaurácie, hotely, múzeá a domy ako v Taliansku, tak vo svete.

Ktorá z týchto realizácií je Vaša srdcovka?
Určite tá posledná. Ta na ktorej teraz pracujem ...

Ďalším odborom je interiérový design, kde úzko spolupracujete s výrobcom dverí FerreroLegno.
Pro FerreroLegno som od roku 2007 až po rok 2014 navrhoval nové modely dverí. Vo FerreroLegno som bol aj v pozícii umeleckého riaditeľa. Dnes mám tú istú pozíciu v inej dôležitej firme, ktorá vyrába interiérové dvere a so značkou Stradivari Design navrhujeme nové výrobky pre závody po celom svete.

Od dverí je blízko ku kľučkám … ktorá svetová kľučka je podľa Vás výnimočná a ktoré rád k Vašim dverám odporúčate?

Kľučky, ktorým dávamm prednosť, sú tie, ktoré hovoria o histórii. Tým zo stredovekých hradov, alebo tým zo starých sedliackych usadlostí, tým z brán opustených domov. Tieto kľučky boli schopné sa stať archotypmi. Myslím si, že súčasný design sa musí zamerať na podobnú tvorbu.

Navrhol ste kľučku pre M&T. Prečo ste sa rozhodol pre spoluprácu práve s M&T, keď v Taliansku je množstvo výrobcov kľučiek?

M&T je dynamická, mladá spoločnosť pripravená experimentovať. Vnímam to ako zaujímavú spoluprácu spojiť taliansky design s touto spoločnosťou, ktorá má technologický, stredoeurópsky koncept. Prísnosť spoločne s fantáziou, technológia a design. Jednoznačné víťazstvo ..

Čo Vás inšpirovalo pre návrh tejto kľučky?

Modernosť, po tejto takmer celkovej anestézii kľučky Minimal je potrebné sa vrátiť k práci na tvaroch, je potrebné tiež nájsť nové štilistické číslo. V tomto prípade, ergonómia a štilistický prieskum v oblasti automobilového priemyslu sú prvotným odkazom téjto myšlienky.  

Máte v oblasti primyslového designu ešte nejaké nesplnené cíle?

Áno určite. Moja výzva je jednoduchá, ale netuším či sa mi podarí ju dosiahnuť: vymyslieť a vytvoriť predmety bez časovej hranice, predmety, ktoré nezostárnu ..

REALIZOVANÉ MODELY

Dveřní klika od Davida Bodino

Dveřní klika od Davida Bodino