Roman Ulich

« vyhrá ten, kto vytvorí na prvý pohľad neviditeľnú skrytú kľučku »

Ako sa stať designérom?

Nie som designér … nemám na to školu ani podobné vzdelanie. Na začiatku to bola nutnosť, boli sme malá začínajúca firma a  nebola možnosť zadať prácu profesionálnemu designérovi, tak to vlastne zostalo na mne. Postupom času boli však naše firemné nároky vyššie a vyššie a tým aj požiadavky na moju prácu a sebevzdelávanie v tejto oblasti … teraz rozumiem konštrukcii a  designu kľučiek ako málokto a hlavne ma baví neustále vymýšlať nové konštrukcie, funkcie a samozrejme tvary a materiály. A tak sa stal špecialista = designér Klikař.  

Kde se nachádza tá správna inšpirácia?

Všade okolo nás – príroda, stavby, veci dennej potreby … stačí sa pozorne dívať, tak ako to najlepšie vedia malé deti nezaťažené myšlienkami na veľa iných vecí. Tvarom, materiálom a farbami je dobré se inšpirovať na kvalitných veľtrhoch, napríklad z veľtrhu Salone del Mobile v Miláne si vždy niečo zaujímavé odnesiete.

Kam smerujú trendy?

Vo farbách je to požiadavka na zmenu z bežnej striebornej prípadne nerezovej. Takže matná čierna, matná hnedá a prírodná mosadz sú tie najmodernejšie povrchy. V tvaroch a konštrukci sa kľučky a rozety mierne zaoblujú, snahou je implementovať kľučku do dverí, tzn. kľučka by pohľadovo vrátane ovládacej časti mala byť súčasťou povrchu dverného krídla. Vyhrá ten , kto vytvorí na prví pohľad neviditeľnú skrytú kľučku. My už sme sa kľučkou Maximal tejto výzve priblížili.   

Ktorá svetová kľučka je pre Vás ikona?
Zo starších je to jednoznačne prvá varianta sady kľučiek z roku 1926 navrhnutá pre ich rodinnú vilu vo Viedni. Kovanie je geniálne jednoduché a pritom plne funkčné, autor sa „nebál“ navrhnúť z každej strany dverí iný tvar kľučky. Z 21. storočia je to kovanie Intake, ktoré navrhol Andrea Morgante v roku 2011 pre Enzo Ferrari múzeum v Modene. Kovanie má skvelú ergonómiu a perfektnú konštrukciu s mechanickým nastavením presnej horizontálnej pozície kľučky.

Ako dlho trvá výroba kľučky - od návrhu po realizáciu?

Návrh tvaru je pripravený trebárs za jeden deň, ale potom prídu rôzne technologické obmedzenia, prípravky pre uchytenie na všetkých pracoviskách, „obmedzenia“ pre galvanické pokovenie, pre povlakovanie vrstvou titánu  a keď sa k  tomu pripojí aj požiadavka na novú konštrukciu mechaniky, tak je z toho obyčajne práca na 1 - 2 roky. Napríklad kolekciu kovania Minimal / Maximal, kde je ucelená sada produktov pre dvere a okná, sme mali designovo pripravenú koncom  roka 2009, ale vzhľadom k zložitým procesom behom výroby sme ju na trh uviedli až v roku 2013.

Čo nové pripravujete v M&T ?
Neustále vymýšlame nové produkty, obyčajne s 3 - 4 ročným predstihom pred uvedením na trh. Preto teraz pracujeme na nových designoch a materiáloch, ktoré prídu na trh okolo roku 2018 - 2019 a  zároveň dokončujeme nové modely pre roky 2016 - 2017. Čo to bude konkrétne, neprezradím. Budú to znova inovatívne výrobky.


« Stal sa zo mňa úplný špecialista
= designér Klikař»


Ktoré navrhnuté modely pre M&T sú najlepšie, nejobľúbenejšie?
Ako povedal jeden kolega z oboru „vznik kópie je ocenenie tej najvyššej kvality originálu“ ... takže podľa tejto rovnice je najlepším modelem kľuka Entero,Entry a Trinity, ktoré kopírujú mnohí výrobcovia z rôznych krajín sveta. Pre mňa je asi nejobľúbenejším kovaním Minimal/Maximal aj proto, že som s touto kolekciou pracoval niekoľko rokov.

A doporučenie aký používať materiál ?

Kovanie musí dlhodobo plniť svoju bezchybnú funkciu a k tomu potrebuje aby bolo vyrobené z kvalitného odolného materiálu, ktorý je vhodný pre všetky technologické operácie, ktoré sú pri výrobe dverného kovania potrebné a nie je možné ich nahradiť či změniť. Napríklad materiál Zamak, ktorý sa začína na lacnom kovaní v poslednej dobe objavovať, je absolútne nevhodný vzhľadom k nízkejpriľnavosti pri galvanickom pokovení vrstvou niklu alebo chrómu. Povrch potom po krátkej dobe stráca svoju oteruvzdornosť a kľučka sa stáva nevzhľadnou s poškodeným povrchom. V M&T sa kovanie vyrába iba z tých najkvalitnejších materiálov tj. masívnej mosadze a nerezovej ocele.